pátek 14. srpna 2015

Jak si nezkreslovat statistiky v GA vlastními přístupy

Pokud jste základně nastavili Google Analytics na svých webech (vložením kódu do nitra stránek, případně - pro majitele AFFILOshopů - do administrace platformy AFFILO), nejspíše si myslíte, že máte svou práci hotovou. Ale kdeže.

Při úpravách svého webu, případně kontrolování funkčnosti byste si mohli nechtěně zkreslit statistiky svými přístupy a akcemi na stránkách. Jak se toho vyvarovat?

Tím, že své přístupy vyfiltrujete. Nejjednodušším způsobem bude dle vaší IP. Tu zjistíte proklikem na této stránce: http://www.mojeip.cz/. Svoji IP adresu si poznamenanejte, budete ji ještě dnes potřebovat.

Bezpečný způsob, jak filtrovat návštěvnost svého webu


Nejbezpečnější metodou, jak filtrovat své přístupy v GA je vytvořením filtru. Musíte však brát zřetel na to, že tento filtr se aplikuje před započítáním dat do samotné databáze Google Analytics.

Takže v případě nevhodného nastavení byste mohli přijít o cená data o návštěvnosti. A nepomohlo by vám ani smazání filtru – právě proto, že data jdou nejdříve přes něj a až pak se ukládají. Jako kdybyste ta data nikdy neměli. Pro takové případy se vytváří více tzv. Výběrů dat.

Nejbezpečnější způsobem je mít 3 takové „Výběry dat“:

 1. čistý – bez aplikování jakýchkoliv filtrů, 
 2. testovací – zde si ověřujeme, hrajeme, nastavujeme různé filtry, 
 3. s filtry – s ověřenými filtry, které opravdu filtrují to, co mají. 
Myšlenku na vícero „výběrů dat“ jsem převzal od Jana Tichého z Medio.cz a Marka Prokopa z ProkopSW.cz. Díky za vaše přednášky a osvětu ohledně webové analytiky.

V základu máte po nastavení Google Analytics 1. zmíněný „výber dat“ - nejsou v něm žádné filtry, nic, co by vaším nastavením nevhodně ovlivňovalo data. Pro další nastavování filtrů vám doporučuji vytvořit další výběr dat – viz obrázkový návod.

Začneme proklikem přes záložku Správce v horním navigačním menu.V třetím sloupci klikneme na název vašeho výběru datDáme Vytvořit nový výběr dat.
Po vytvořeních dalších výběrů si je můžete vybrat ve stejné roletce, jako jsme jednotlivé výběry vytvářeli.

Jak vytvořit filtr, který do budoucna zbaví statistiky našich přístupů?


Pamatujete si IP adresu ze začátku tohoto návodu? Ne? Tak si ji znovu zkopírujte, právě teď ji budete potřebovat.

Vyberte si nejdříve Výběr dat, který máte určený na testování. Osobně ho nazývám jako „pískoviště“ či „testovací“.

Znovu jdeme do záložky Správce a zde vybereme záložku FiltryZde klikněte na + Nový filtrVyplňte název filtru.

Typ filtr vyberte Předdefinované, dále zaklikněte „Vyloučit“, dále vyberte „provoz z IP adres“ a nakonec „které se rovnají“ a do pole IP adresa zkopírujte vaši IP adresu. Pokud už jste z této IP přistupovali na své stránky, dole v části Ověření filtru by se vám měla ukázat statistika vašich přístupů. Pokud ne, nejspíše jste něco nastavili špatně, nebo jste neměli žádné přístupy.

Nakonec dejte Uložit.

Filtr je tedy od teď nastaven – neaplikuje se pro starší data, jen pro nová, takže počkejte pár dní, abyste viděli rozdíly ve statistikách. Pokud rozdíly odpovídají vašim přístupům, můžete s klidným svědomím tento filtr aplikovat pro hlavní „Výběr dat“ - já ho interně nazývám S filtrem.

Jak nastavit hlavní výběr dat?


Pokud ho chcete vidět přednostně při přístupu do GA, běžte do záložky Správce, v druhém sloupci klikněte na Nastavení služby a v nabídce Výchozí výběr dat vyberte ten výběr, který chcete mít vždy jako hlavní pro prohlédnutí.

Pokud máte více přístupů z více různých zařízeních, klidně si je stejným způsobem vyfiltrujte – já si filtruji přístupy z PC doma a v kanceláři.

Podařilo se vám úspěšně uložit svůj filtr na domácí / pracovní IP? Používáte ještě další filtry v GA? Napište nám do komentářů jaké.


Tip:

3 komentáře:

 1. Jsem asi slepej, ale v položce "Ověření filtru" nevidím nic když filtr uložím. Ty přístupy z mé adresy se mají zobrazit ihned a nebo musí nějakou dobu počkat? Vím, že jsem na web z mé adresy několikrát přistupoval. Jinak děkuji za návod.

  OdpovědětVymazat
 2. U mě vždy záleželo na frekvenci, s jakou jsem z daných IP (které si chci expost vyfiltrovat) přistupoval. Pokud to bylo málokrát, tak se nic nezobrazilo.

  Pro kontrolu, jestli filtr pracuje korektně používám více přehledů - s filtrem, čistý a na hraní (jak radím v článku) - tam už dokážete v rámci několika dnů vidět, jestli se data mění.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat