středa 5. srpna 2015

Pokročilejší statistiky Google Analytics - vyhledávače a klíčová slova

Jednoduché sledování návštěvnosti Vašeho AFFILOshopu pomocí Google Analytics máte zvládnuté a zajímají vás další informace o tom, odkud návštěvníci na vaše stránky přišli a jaká klíčová slova při hledání použili? Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Podrobnější informace o návštěvnosti

Po přihlášení k účtu GA přejděte do sekce Akvizice - Přehled, čímž získáte následující přehled.Direct - počet návštěvníků, kteří zadali adresu vašeho webu přímo do adresního řádku prohlížeče nebo pomocí e-mailingu
Refferal - počet návštěvníků, kteří přišli pomocí externích odkazů vedoucích na váš web
Organic Search počet - návštěvníků, kteří přišli z vyhledávačů - Seznam, Google, Centrum, Bing, Yahoo, ...
Social - počet návštěv, které přivedly sociální sítě - Facebook, Twitter, Pinterest, ...
(Other) - návštěvnost z dalších zdrojů - například z PPC systémy Sklik, AdWords

Pokud vás zajímají podrobnější informace o daném zdroji návštěvnosti, stačí na něj pouze kliknout.

Statistiky klíčových slov

Mě osobně nejčastěji zajímá sekce Organic Search a tedy informace o návštěvnících, kteří přijdou z vyhledávačů. Kliknutím na sekci Organic Search se dostanete do sekce se seřazeným klíčovými slovy, kde uvidíte souhrn všech slov, která uživatelé hledali ve vyhledávačích a přes která přišli na Váš web. Souhrn pak vypadá takto:


U každého klíčového slova vidíte, kolik přes něj přišlo návštěvníků, jaký čas strávili na vašem webu, kolik si zobrazili stránek, kolik z celkového počtu návštěvníků bylo na vašich stránkách poprvé a kolik se jich naopak na stránky v daném období vrátilo.

V tomto přehledu objevíte hodnotu (not provided), která ukazuje přístupy návštěvníků, kteří byli při vyhledávání přihlášeni pomocí svého účtu Google a Google tak údaje o jejich hledaných výrazech skrývá. Pokud Vás přesto zajímá, na která klíčová slova tito návštěvníci přišli, budete se muset podívat do přehledu v nástroji Search Console (jeho nastavení se budeme věnovat v dalších dílech našich návodů).

Statistiky zdrojů návštěvností - vyhledávačů

Pokud nad výše uvedeným přehledem vyberete volbu Zdroj, uvidíte jaký vyhledávač vám návštěvnost přivedl.
Kliknutí na daný vyhledávač opět můžete zjistit, jak se vyvíjela návštěvnost z daného média v čase. Pokud navíc nad tímto grafem vyberete volbu Další - Akvizice - Klíčové slovo, dostanete seznam klíčových slov, pomocí kterých z daného vyhledávače přišli návštěvníci. Snadno tak můžete zjistit, jak si na určitá spojení stojíte v daném vyhledávači a která ze slov vám přivádějí zajímavou návštěvnost.

Často vás překvapí spojení, na která se na váš web dostávají návštěvníci. Pokud se jedná o zajímavé fráze, které navíc nejsou příliš konkurenční, můžete pro tato spojení sepsat vlastní články, vytvořit pro ně vlastní kategorie na webu nebo je můžete použít pro propagaci přes PPC systémy.Tip: